Tomáš Vrána, Janáček Philharmonic Ostrava, Gábor Káli – Béla Bartók: Complete Piano Concertos
Béla Bartók (1881–1945) – Piano Concerto No. 1 in A major, Sz. 83 (1926). Piano Concerto No. 2 in G major, Sz. 95 (1931). Piano Concerto No. 3 in E major, Sz. 119 (1945)
Tomáš Vrána piano, Janáček Philharmonic Ostrava, conductor Gábor Káli
Bartók as an uncompromising individualist, Bartók as an architect, Bartók as a poet – that could be a simplified characterisation of his three piano concertos; three works that capture in a surprisingly fitting way the stages of the composer’s life, from the discovery of his own musical language to refinement and finally his acceptance of the difficult end to his life’s journey. The calm and peaceful mood of the most frequently played Third Piano Concerto contrasts strikingly with the relentlessly tempestuous struggle of the First and the lively vitality of the Second. To this day, however, extreme technical difficulty hinders the more frequent performing of these works. The playing of the young piano virtuoso Tomáš Vrána, joined on the recording by the Janáček Philharmonic Ostrava and the Hungarian conductor Gábor Káli, definitely goes well beyond mere technical mastery in the works. His debut received high praise from Jean-Efflam Bavouzet: “Apart from it being quite rare to see a pianist so dedicated to such difficult pieces, it is even less common to see a young musician mastering them with such musical intelligence and deep knowledge of the orchestra score coupled with a great sense of rhythm and a masterful technique!” Tomáš Vrána also exhibited similar sensitivity and mastery in his use of language – he accompanied his recording with an interesting text for the CD booklet.
The three Bartók concertos – Tomáš Vrána’s exciting debut
Video made by Tomáš Vrána
Tři Bartókovy koncerty – strhující debut Tomáše Vrány
Bartók jako nekompromisní individualista, Bartók jako architekt, Bartók jako básník – takto by se zjednodušeně daly charakterizovat tři jeho klavírní koncerty; tři díla, jež překvapivě výstižně zachycují etapy skladatelova života od objevení vlastní hudební řeči až po zjemnění a smíření v nelehkém závěru životní pouti. Klidná a pokojná nálada nejhranějšího Třetího koncertu výrazně kontrastuje s neutuchajícím bouřlivým soubojem v Prvním a živoucí vitalitou ve Druhém koncertu. Extrémní technická náročnost však dodnes brání častějšímu uvádění těchto děl. Pro mladého klavírního virtuosa Tomáše Vránu to na nahrávce ve společnosti Janáčkovy filharmonie Ostrava a maďarského dirigenta Gábora Káliho rozhodně nekončí pouhým technickým zvládnutím díla. Jeho debut se dočkal velkého ocenění z úst Jeana-Efflama Bavouzeta: „Je poměrně vzácné vidět pianistu tak oddaného těmto velmi obtížným skladbám. Je ještě méně obvyklé vidět mladého hudebníka, který je ovládá s takovou hudební inteligencí, hlubokou znalostí partitury, s velkým smyslem pro rytmus a mistrovskou technikou!” Podobný cit a mistrovství Tomáš Vrána projevil i v práci se slovem – svou nahrávku doprovodil zajímavým textem v bookletu CD.
Béla Bartók (1881–1945) – Klavírní koncert č. 1 A dur Sz. 83 (1926). Klavírní koncert č. 2 G dur Sz. 95 (1931). Klavírní koncert č. 3 E dur Sz. 119 (1945)
Tomáš Vrána klavír, Janáčkova filharmonie Ostrava, dirigent Gábor Káli
#tomasvrana #belabartok #gaborkali